Yesilyurt Gazetesi Reklam  
 
 
Anasayfaya Dön Ana Sayfaya Dön
 
Serhad şehri Edirneyi fotoğrafladılar
Serhad şehri Edirne’yi fotoğrafladılar
Babaeski Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından kurulan Babaeski Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafçılık ve Gezi Grubu, 27 Ekim Pazar günü Edirne’ye gezi düzenledi.
 
Google Google Facebook Facebook
Sık Kullanılanlar Favorilerim
Digg Del.icio.us Del.icio.us Digg
Ekleme Tarihi 31.10.2013 /  09:14 Karakter Boyutu :
12 Pixel 16 Pixel 20 Pixel 24 Pixel
Babaeski Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından kurulan Babaeski Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafçılık ve Gezi Grubu, 27 Ekim Pazar günü Edirneye gezi düzenledi.
Edirnenin önemli kültürel ve tarihi noktalarını fotoğraflayan öğrenciler, Edirnede güzel bir gün geçirdiler. Yoğun bir katılımın olduğu geziye Babaeski Meslek Yüksek Okulu İdari kadrosundan Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Kemal Taysı, Babaeski Meslek Yüksek Okulu Akademik kadrosundan Öğretim Görevlisi Emel Çınar, Öğretim Görevlisi Serdar Canbaz, Babaeski Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafçılık ve Gezi Grubunun kurucularından Yunus Emre Gündüz, İlker Kan ve çok sayıda Babaeski Meslek Yüksek Okulu öğrencisi katıldı.
Yapılan geziyle ilgili gazetemize açıklamada bulunan Babaeski Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafçılık ve Gezi Grubunun kurucularından İllker Kan şunları söyledi;
Bu kulüp sayesinde fotoğrafçılığı merak eden arkadaşlara nasıl fotoğraf çekilir, hangi kare hangi konuyu yansıtır, profesyonel fotoğraf makineleri nasıl kullanılır, kısacası bir fotoğrafçı nasıl olunur gibi konular hakkında bilgiler sunuyoruz dedi.
Fotoğrafçılık ile ilgili bilgiler de veren İlker Kan, fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat olduğu gibi, estetik yönüyle bir sanat olarak kabul edilir. 
Teknik olarak lensler, bir pozlamada ışığa duyarlı yüzeye (sensör) yansıyan veya yayılan ışığa odaklanmak için kullanılırlar. Bir elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi sonucu oluştuğunu ifade etti. Son olarak Babaeski Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafçılık ve Gezi Grubunun kurucularından İlker Kan, düzenlemiş oldukları bu tür sosyal aktivitelerin devam edeceğini belirtti.

Fotoğrafçılığın tarihçesi

Fotoğrafçılık birkaç teknik buluşun bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. İlk fotoğraflar yapılmadan uzun zaman önce Çinli filozof Mo Di ve Yunan matematikçiler Aristoteles ve Öklid M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda bir iğne deliği kamerasından bahsetmişlerdir. MS 2. yüzyılda Bizanslı matematikçi Anthemius deneylerinde bir tür karanlık oda kullanmıştır. Ünlü optik bilimcisi İbn-i Heysem'in (965-1040) karanlık odalar ve iğne deliği kamerası hakkında araştırmaları vardır. Albertus Magnus (1193-1280) gümüş nitrat'ı keşfetti ve Georges Fabricius (1516-1571) gümüş klorür'ü keşfetti. Wilhelm Homberg 1694 yılında bazı kimyasalları ışığın nasıl kararttığını (fotokimyasal etki) açıklamıştır. Fransız yazar Tiphaigne de la Roche'nin 1760 senesinde yayınlanan Giphantie adlı romanında fotoğrafçılığın ne anlama geldiği hakkında önemli yorumlar yapmıştır.
19. yüzyılın ilk on senesinde icat edilen fotoğrafın (kamera yolu ile) resim ve heykel gibi geleneksel sanatlardan daha fazla bilgi ve ayrıntı yakaladığı görülmüştür. 1820 senesinde kimyasal fotoğrafçılığın keşfedilmesi modern fotoğrafçılığın önemli dönüm noktalarında biri olmuştur. İlk kalıcı-iz bırakan fotoğraf (photoetching) Fransız mücit Nicéphore Niépce tarafından 1822 senesinde üretilmiştir. Ancak Niepce fotoğrafı çoğaltmak isterken malesef tahrip etmiştir. 1825 senesinde ise Niepce yeniden başarılı olmuştur. İlk kalıcı doğa fotoğrafını (View from the Window at Le Gras) karanlık oda ile 1826 senesinde yapmıştır. Ancak fotoğraları çok uzun sürede çekim yapabildiği için (8 saat) yeni sistemler üzerinde çalışmıştır. Louis Daguerre ile birlikte, 1816'da Johann Heinrich Schultz tarafından keşfedilen gümüş ve kireç karışımlarının ışığa maruz kaldığında kararmasının sonucu olarak gümüş bileşimlerle çalışmışlardır. Niépce 1833 yılında öldü, fakat Daguerre çalışmalarına devam etti. Daguerre 1838'de, Paris sokaklarının [dagerreyotipi]sini çekerken bir yaya ayakkabasını boyatıyordu (pozlamada görülebilecek kadar uzun bir süre-birkaç dakika) ve bu fotoğraf dünyanın ilk insan fotoğrafı olarak kabul edilmiştir.En sonunda Fransa 1839 yılında Daguerre'nin buluşunu tüm dünyaya Fransa'nın hediyesi olarak tanıtma sözü karşlığında (ki bunu gerçekleştirmiştir) Daguerre 'ye emekli aylığı ödemeyi kabul etmiştir.
Bu arada, Hercules Floransa ve İngiliz mücit William Fox Talbot zaten 1832 yılında Brazilya'da Photographie olarak adlandırdığı çok benzer bir işlemle daha önceden gümüş işleme resimi düzeltebilmişlerdir ancak bunu gizli tutmuşlardır. Talbot, Daguerre'nin icadını duyduktan sonra insanların kolayca portre fotoğraflar çektirebilmeleri için kendi işlemini saflaştırmıştır.
1840'ta Talbot negatif görüntüler oluşturan kalotip işlemini icat etmiştir. Talbot'un 1835 basımlı "Oriel window in Lacock Abbey" adlı fotoğrafı bilinen en eski negatiftir. John Herschel'in birçok yeni yönteme önemli katkıları olmuştur. Herschel cyanotype işlemini icat etmiştir, bugünkü ozalit (mavi baskı). Herschel fotoğrafçılık,pozitif,negatif gibi terimleri kullanan ilk kişidir.
19. yüzyıl boyunca fotoğrafik cam levhalar ve baskı alanında birçok gelişmeler yaşanmıştır. 1884 senesinde George Eastman fotoğrafik levhaların yerini alacak olan film'i icat etmiştir. 1908 senesinde Gabriel Lippmann, Lippmann levhası olarak da bilinen girişim fenomenine dayalı ışığın fotoğrafik olarak yeniden çoğalması metoduyla fizik alanında Nobel Ödülü'nü kazanmıştır.
Kaynak : Haber Merkezi
Reklam
 
Habere Yorum Ekle "Küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır."
Adınız ve Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
 
 
Diğer Haberler
Reklam
Reklam
Reklam
Üye Girişi
Reklam
  Arama
Yazarlar YAZARLAR  
 
Murat Zortul
Doğan Görkey
Yazar

Hava Durumu
Hava Durumu Hava Durumu Hava Durumu
Anket Sonuçları
 
Seçenekler Oy Oranı Oy Sayısı
Günün Fotoğrafı
Karikatürler
     
reklam
Reklam

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS! | Reklam | Üyelik | Künye | Bize Ulaşın | RSS
© 2003-2011 CANKURT Gazetecilik Paz. Ajans Firma Tic. ve Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. | Tasarım & Hosting : Trakya Kırklareli Rota Bilişim Teknolojileri
reklam
Reklam